Bugun...
Bilgisayarınızın Sesini Dinleyin


Ramazan ERASLAN
reraslan@yahoo.com
 
 

Son zamanlarda bilgisayarınızın sesini dinledinizmi? Eğer şanslıysanız Bilgisayarınız size hiçbir şey söylemeyecektir.Duyduğunuz ses Ahşap bir merdivende çıkma sesimi, Umutsuzça çalışan bir helikopteri sesimi yoksa tencere veya kutu sesine benzeyen sesler mi duyuyorsunuz?

Hard Disklerin Ölüm Sesleri

Öncelikle harddisklerin hastalanmaya başladığını tespit etmek için Tıklayın.. Bu sesler Kanada merkezli DataCent, Ontario,şirketleri tarafından derlenmiştir. 

Popülaritesi azalan katı hal sürücülerin sesleri yıllar geçtikçe daha sessiz hale gelmektedir.

Bir veriye erişmek istediğinizde bu hardiskler 5400 ile 15000 rpm arası dönenerek size cevap verebilir yetenektedirler.Ancak bu veriye dakikalar içerisinde size ulaştırabilir durumdadırlar.Bu verilere disk üzerinde sırasıyla sektörlere bakarak ulaşır.Bu yüzden performansı arttırmak için sık sık Defrag (Disk Birleştirmek) yapmanız gerekmektedir.Bir veriye ulaşmak için tıkladığınızda diskinizden sıkıntılı sesler geliyorsa anlayın ki kötü birşeyler var demektir.Bu durumda hemen bilgisayarınız yedeğini alarak Hemen harddisk almalısınız.

Fanınız Titriyormu?

Bilgisayarından Kuş kanadının çıkardığı sesleri duyuyorsanız ve  bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa yavaş yavaş bilgisayarınız öperek güle güle demenizin azaldığını anlamalısınız.

Modern Bioslar üzerinde fanın ne kadar hızlı çalışacağını hangi sıcaklıkta hangi devirde dönebileceğini ile ilgili ayarları mevcut.Isıya göre dönme hızını arttırdığınızda bu sefer sesi sizi rahatsız edebilecektir.Tabi haliyle pc mi birşey olmasın ses önemli dememeye başlayabilirsiniz :)

Sesi azaltmak için fan hızını düşürmeniz yetecektir.Bu tür ayarları Speed Fan gibi yazılımlarla kontrol altına alabilirsiniz.Sıcaklığa göre fanın dönmesi daha performanslı bir bilgisayar kullanımı anlamına geliyor.

Tehlikenin sesini dinlemek için Tıklayınız.

Optik Disklerin Dönmesi

Optik Disk yazılımları standartır.Optik Diskler Cd veya DVD leri okuma hızı maksimum onların kapasitesi kadardır.Diski Optik sürücüye koyduğunuzda Pır Pır Sesler çıkarabilir.Hele disk sürücü içinde unuttuğunuzda her seferinde bu sesleri duyabilirsiniz.

Bu sesleri duymak için Tıklayınız.

Bu tür sesleri duymak istemiyorsanız öncelikle Sürücü içinde birşey unutmayın.ve bu sesler çok rahatsız edici durumdaysa sürücünün lensi ile ilgili sıkıntıların başladığını göreceksiniz.

BİOS bip kodları

Bilgisayarınız ilk açtığınızda yada açılmadığında birçok ses duyabilirsiniz.Bu sesler aslında bir kod niteliğindedir.Açılmama sebebini veya açılma onayını vermektedir.Tek bip sesi açılışa onay anlamına gelen bir koddur.ama birden fazla bip sesi alıyorsanız tehlike sesleri size geliyor demektir.

Bu sesi dinlemek için tıklayınız.

Hoparlör (Speakers)

Normal bir aygıt olarak görünebilir fakat bazı durumda şaşırtıcı sesler çıkartarak bizi uyarabilirler.Bilgisayarınız kapalıyken hoparlörden size gelen seslere kulak verin.Bulanık seslerin gelmesi kablodan kaynaklanabilir.

Bu sesi dinlemek için Tıklayınız.

Bu sesi duyduğunuzda Bilgisayarınız out çıkşına kablonun takılı olduğunu kontrol edin.

Sessiz PC Mutlu Bir PC demektir.

Mutlu bir PC için seslere kulak verin...

 Bu yazı 77158 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI